Codzienne pytanie:

Czy szkliwo może się ścierać kiedy myjemy zęby?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: To zależy! Być może chciałbyś, aby Twoje zęby znów były tak białe jak kiedyś, abyś mógł po prostu wyszczotkować nieestetyczne przebarwienia, które pozostały po kawie, paleniu papierosów czy czerwonym winie. Jednocześnie nie masz pewności, czy dbając o ich wygląd podczas czyszczenia nie wyrządzasz im więcej szkody niż pożytku. Wartość RDA informuje o tym, jak często można czyścić zęby pastą bez uszkodzenia szkliwa. Prawidłowa klasyfikacja jest zatem ważnym elementem utrzymania zdrowych zębów.

Pasty do zębów, aby móc usunąć miękką płytkę nazębną z powierzchni zębów i z przestrzeni międzyzębowych są mieszane ze środkami czyszczącymi. Na przykład w przypadku Pearls & Dents są to naturalne perełki pielęgnacyjne wykonane z całkowicie biodegradowalnej celulozy. Wygładzają one również powierzchnię zęba, utrudniając przyleganie nowej płytki nazębnej. Aby nie dopuścić do uszkodzenia substancji zęba w wyniku działania środków czyszczących, obecnie stosuje się głównie środki o małej ziarnistości. Są one pozbawione ostrych narożników i krawędzi, a także skracają czas szczotkowania, który bez nich byłby wielokrotnie dłuższy. Z reguły pasty do zębów zawierają od 15 do 60 procent cząsteczek czyszczących.

Wartość RDA (Relative Dentin Abrasion - względna ścieralność zębiny) pasty do zębów informuje o tym, jak silnie ściera ona tkankę zęba. Im wyższa jest ta wartość, tym silniejszy jest efekt ścierny szczotkowania.

Klasyfikacja Niemieckiego Stowarzyszenia Stomatologicznego:
Niemieckie Stowarzyszenie Dentystyczne (BZÄK) sklasyfikowało wartości RDA jako "niską", "średnią" i "silną" ścieralność. Na jej podstawie określa się zalecaną częstotliwość czyszczenia zębów:

RDA-Werte und ihre Bedeutung
Na przykład specjalna medyczna pasta do zębów Pearls & Dents, której wartość RDA wynosi 28[1], może być sklasyfikowana jako bardzo delikatnie czyszcząca pasta do zębów. Można ją zatem bez wahania stosować kilka razy dziennie. W przypadku przeciętnych past do zębów wartość RDA wynosi od 70 do 90.

Wartość ścieralności past do zębów wybielających i dla palaczy często znacznie przekracza 100. Dlatego wraz ze wzrostem wartości RDA należy stosować je maksymalnie raz dziennie do maksymalnie raz w tygodniu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia szkliwa.

Informacje na temat wartości RDA:
Czasami informacja o wartości RDA jest zamieszczona na opakowaniu lub tubce. Niekiedy jednak dane te są całkowicie pomijane. W takim przypadku warto zwrócić się do producenta. Do tej pory nie ma jednolitego określenia lub klasyfikacji wartości RDA, która byłaby wiążąca dla producentów. Wynika to również z różnych metod pomiarowych stosowanych do określania tej wartości, co utrudnia porównywalność. Przedstawiona tabela, opracowana na podstawie zaleceń Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego, służy jako orientacyjny przewodnik do klasyfikacji poszczególnych wartości RDA. Na jego podstawie wydaje się zalecenie, jak często można stosować pastę do zębów.

Źródło:
[1] Wartość RDA 28 zmierzona według metody pomiarowej „model zurychski” (2021).

Gdzie kupić Pearls & Dents:

  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents
  • Gdzie kupić Pearls & Dents


Przedstawiciel producenta:
TOMY SHOW
Czajkowskiego 15
43-300 Bielsko-Biała
ajona@ajona.pl
biuro@ajona.pl
Tel.: +48 608 630 685
Tel.: +48 797 579 683
Tel.: +48 338 213 025

Pearls & Dents

Kontakt do Pearls & Dents Polska

Specjalizujemy się w produkcji past do zębów najwyższej jakości, które spełniają wymagania medyczne i naukowe. Wszystkie nasze produkty: Pearls & Dents, Ajona i Aminomed produkowane są w Leinfelden-Echterdingen koło Stuttgartu.