Aktualny temat

Codzienne szczotkowanie zębów przeciwko wirusom i bakteriom!

Problem koronawirusa jest i pozostaje aktualny. Dobra wiadomość jest taka, że codzienne czyszczenie zębów może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy Twojego zdrowia. Jama ustna, wraz z nosogardłem, jest głównym miejscem wnikania zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Nowe badania wykazują, że wirusy znajdujące się w ślinie są zakaźne i mogą być przenoszone do gardła, płuc, a nawet jelit, jeśli zostaną połknięte.

Dokładne czyszczenie zębów pastą co najmniej dwa razy dziennie pomaga chronić się przed odpowiednimi patogenami.


Tägliches Zähneputzen gegen Viren und Bakterien!
Mycie rąk jest nakazem chwili, podobnie jak ochrona ust i nosa. Ma na celu zabicie wszelkich występujących w tym miejscu zarazków, wirusów i bakterii. Substancje powierzchniowo czynne zawarte w mydle do rąk niszczą błonę lipidową wirusów, a tym samym same wirusy. Mechanizm ten został dobrze zbadany i naukowo udowodniony [1]. Można, z pewnymi zastrzeżeniami, wyciągać wnioski na temat ewentualnych właściwości przeciwwirusowych na podstawie właściwości poszczególnych składników pasty do zębów:

"Wiele past do zębów, jeśli nie wszystkie, zawiera substancje czyszczące (środki powierzchniowo czynne), które mają właściwości antybakteryjne. Niektóre pasty do zębów zawierają te same środki powierzchniowo czynne, co mydła do rąk zalecane do zwalczania wirusa Covid-19.

W związku z tym należy pilnie (...) wzmocnić zalecenie czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty i szczoteczki do zębów" [2]


Trzy zasadnicze punkty prewencji to:

 • "Mycie rąk mydłem i żelami do mycia rąk ogranicza bezpośrednie lub pośrednie rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Obejmuje to program Covid-19 i jest oparte na solidnych podstawach naukowych.
 • Podobnie jak w przypadku wielu chorób układu oddechowego, mikroorganizmy zakaźne są wydalane przez usta za pośrednictwem kropli śliny - dotyczy to również koronawirusów. Do wydalania kropel śliny może dojść podczas kaszlu, kichania lub po prostu mówienia i śpiewania.
 • Pasty do zębów zawierają środki powierzchniowo czynne, które znajdują się również w wielu środkach do mycia rąk zalecanych przeciwko koronawirusom." [3]

Ponadto aktywność przeciwdrobnoustrojowa past do zębów utrzymuje się w jamie ustnej przez kilka godzin. W ten sposób, dzięki zaleceniu stomatologicznemu, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty, można zmniejszyć liczbę wirusów w płynach jamy ustnej[3]."

Tägliches Zähneputzen gegen Viren und Bakterien!

Covid-19 w jamie ustnej

Wcześniej obciążona i chora jama ustna stanowi większe ryzyko zakażenia wirusem Covid-19, ponieważ pierwsza bariera (np. enzymy ślinowe) jest osłabiona. Prof. Frankenberger (przewodniczący DGZMK) stwierdził w niedawno opublikowanym oświadczeniu, że "w kontekście pandemii wirusa Covid-19 stomatologia ma do odegrania szczególnie ważną rolę poprzez utrzymywanie zdrowia jamy ustnej. Profilaktyka wzmacnia immunokompetencję w miejscu, w którym doszło do zakażenia wirusowego, i poprzez tę sprawniejszą funkcję pomaga zapobiec zakażeniu lub złagodzić jego przebieg". Dalej wyjaśnia: "U pacjenta cierpiącego na parodontozę występuje poddziąsłowe zapalenie dziąseł. Oznacza to, że nosi on - często niezauważoną - otwartą ranę o powierzchni około 40 centymetrów kwadratowych w jamie ustnej. Jest całkowicie jasne, że to otwiera drzwi dla choroby takiej jak Covid-19".

Dobra bariera dla patogenów

Czysta i zdrowa jama ustna stanowi dobrą barierę przed inwazją wirusów i bakterii. W ostatnich badaniach przeprowadzonych w Wuhan stwierdzono, że jama ustna jest najważniejszą bramą dla koronawirusa [4]. Jest również zrozumiałe, że jama ustna z płytką nazębną i zmianami zapalnymi, zwłaszcza w przyzębiu (zapalenie dziąseł, parodontoza), wiąże się ze zwiększonym ryzykiem różnych chorób. Zależności między parodontozą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia, np. cukrzycy lub chorób układu krążenia są dobrze znane i w ostatnich latach zostały dokładnie zbadane [2].

Przyczynę tych korelacji można wyjaśnić w uproszczeniu w następujący sposób: W przypadku aktywnych chorób zapalnych dziąseł (zapalenie dziąseł, parodontoza) bariera krwi jest otwarta, na dziąśle znajduje się duża, otwarta rana, przez którą zarazki mogą wnikać bardziej bezpośrednio do układu krwionośnego. W takiej sytuacji parametry stanu zapalnego we krwi mogą ulec zmianie, co w konsekwencji może prowadzić do zmiany stanu odporności. Nie dojdzie do tego w przypadku zdrowych dziąseł z gęstym nabłonkiem brzeżnym. Aktualne badania z Wuhan wskazują na czynniki ryzyka ciężkiej postaci choroby Covid-19, takie jak cukrzyca lub choroby układu krążenia [4].

do strony głównej: www.pearls-dents.pl


Literatura:
[1] Kragh-Hansen U., le Maire M, Møller JV. The mechanism of detergent solubilization of liposomes and protein-containing membranes. Biophys J. 1998;75(6):2932-2946.
[2] Addy, M., Toothbrushing against coronavirus. Br Dent J 228, 487 (2020).
[3] Addy, M., A dentist is encouraging dental professionals to raise awareness of oral health messages in an effort to slow down the spread of COVID-19. Dentistry Online 3rd of may 2020.
[4] Fei Zhou, Ting Yu, Ronghui Du, Guohui Fan, Ying Liu, Zhibo Liu, Jie Xiang, Yeming Wang, Bin Song, Xiaoying Gu, Lulu Guan, Yuan Wei, Hui Li, Xudong Wu, Jiuyang Xu, Shengjin Tu, Yi Zhang, Hua Chen, Bin Cao. Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective cohort study. Lancet 2020; 395: 1054–62

Gdzie kupić Pearls & Dents:

 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents
 • Gdzie kupić Pearls & Dents


Przedstawiciel producenta:
TOMY SHOW
Czajkowskiego 15
43-300 Bielsko-Biała
ajona@ajona.pl
biuro@ajona.pl
Tel.: +48 608 630 685
Tel.: +48 797 579 683
Tel.: +48 338 213 025

Pearls & Dents

Kontakt do Pearls & Dents Polska

Specjalizujemy się w produkcji past do zębów najwyższej jakości, które spełniają wymagania medyczne i naukowe. Wszystkie nasze produkty: Pearls & Dents, Ajona i Aminomed produkowane są w Leinfelden-Echterdingen koło Stuttgartu.